MIT TEGYEN, kutyatámadást követően?
Korábban már elmondtuk, hogy mit tegyen kutyatámadáskor. De mit tegyen ezt követően?
Azonosítsa be a kutyát és gazdáját
A kutyatámadás és harapás utáni első legfontosabb lépés az, hogy be tudjuk azonosítani a kutyát, a gazdáját és lakhelyét. Kérje el a tulajdonos és a kutya adatait, oltási papírjait, stb.
Amennyiben az adatok megadásában, illetve a felelősség elismerése kérdésében a tulajdonos nem közreműködő, úgy hívhatunk rendőrt is. Egy esetleges jogi eljárásban fog kiderülni, hogy a támadást a kutya gazdája szándékos, gondatlan, vagy felelőtlen magatartása okozta.
Ha voltak az esetnek tanúi, kérje el elérhetőségüket, ha rendelkezik okostelefonnal, fényképezzen le mindent, amit tud, vagy használja a készülék video funkcióját a szükséges adatok, körülmények rögzítésére.
Ha önnek nincs ilyen készüléke, akkor kérdezze meg a szemtanúktól, hogy esetleg ők rendelkeznek-e ilyennel.
Ha esetleg kóbor állatról van szó, és ezeket nem tudja megtenni, elképzelhető, hogy veszettség elleni oltást kell kapnia, ami fájdalmas és kockázatos.
Forduljon orvoshoz
A sérülés mértékétől függően hívjon mentőt a helyszínre, vagy azonnal menjen, illetve vigye a sérültet a legközelebbi kórházba vagy elsősegélyhelyre. Soha ne mulassza el megmutatni a sérülést egy orvosnak! A fertőzés veszélye túl nagy ahhoz, hogy ezt figyelmen kívül hagyja. A zárójelentést feltétlenül őrizze meg, szükséges lehet egy későbbi kártérítési, vagy büntető eljárásban.
Kutyaharapás esetén nagyon fontos, hogy győződjön meg arról, hogy az állat rendelkezik-e érvényes veszettség elleni oltással. Sajnálatos módon a gazdás kutyáknál sem mindig történik meg ez az oltás. Ha kutyaharapás történt akkor a háziorvosnál jelentkezni kell és az esetet az illetékes hatósági állatorvosnak is jelenteni kell, az állatorvos ilyenkor elrendeli az állat veszettségi megfigyelését. A veszettség gyógyíthatatlan, az emberre is fokozottan veszélyes vírusos cikkbebetegség, ezért fontos az állat megfigyelése, és oltási állapotának ellenőrzése.
Bizonyos esetekben a kutyatámadás megvalósíthat bűncselekményt is. (testi sértés, foglalkozási körében elkövetett veszélyeztetés, stb.)
Keresse fel a kutya gazdáját
Kérdezze meg rendelkezik-e biztosítással az ilyen esetekre, illetve harapott-e meg mást is az eb ezt megelőzően. Kérdezze meg tőle, hogy vállalja-e az összes felelősséget, és képes-e fedezni az esettel kapcsolatban felmerülő költségeket, továbbá hajlandó-e ott a helyszínen erről írásban nyilatkozni és azt tanúkkal hitelesítetni.
Ha a kutya kóbor, vagy gazdája ismeretlen, tegyen bejelentést a gyepmesteri szolgálatnak!
Dokumentálja a sérülés és gyógyulás folyamatát!
Készítsen fényképeket a sebeiről, illetve a gyógyulás fázisairól! (Ezt megteheti pl.: kötözéskor.) Rögzítsen mindent, az összes sebet, beleértve zúzódásokat, véraláfutásokat, valamint a kiszakadt, véres ruhát és a támadás helyét!
Kérjen jogi segítséget
Keressen fel egy ügyvédet, aki járatos az ilyen ügyekben. A kutyatámadással kapcsolatos ügyek speciálisak, összetettek, amikben a laikusok nehezen igazodnak el. Vigye el neki az összes Ön által összegyűjtött dokumentumot és adatot, kérjen tőle tanácsot az esetleges kártérítési lehetőségről.
Ossza meg történetét másokkal, okulásul!
Töltse fel az Önnel történteket a Civil Körözési Rendszer (www.ckr.hu ) adatbázisába, hogy mások is tanulhassanak belőle!
Kapcsolódó bejegyzések:
MIT TEGYEN, hogy elkerülje a kutyatámadást?
MIT TEGYEN, kutyatámadás esetén?
Ha tetszett bejegyzésünk, LIKE-olja facebook oldalunkat, hogy a jövőben is eljussanak Önhöz az írásaink!
Ne Feledje …elveszett, ellopták, eltűnt? Keressük együtt és találja meg velünk! www.ckr.hu