MIT TEGYÜNK, HA KIGYULLAD AZ AUTÓNK?
Szinte mindegy is, miért gyullad ki az autónk. A lényeg, hogy ne pánikoljunk, hanem kövessük a következő lépéseket:
- álljunk félre, szálljunk ki amint lehet, és segítsünk a többi utasnak kiszállni
- ha van tűzoltó készülékünk, kezdjünk oltani, ha nincs, akkor próbáljunk busz- vagy teherautó- sofőrtől, esetleg másik autóstól szerezni egyet
- ha a tüzet már nem lehet eloltani, távolodjunk el az autótól
- közben hívjuk a tűzoltókat, vagy kérjünk meg valakit, hogy értesítse őket
Mitől gyulladhat ki a kocsink?
Gyakran elektromos zárlat okozza a tüzet, amikor a vezetékek szigetelése megsérül, például kidörzsölődik, vagy kiolvad. Ezt okozhatja természetes elhasználódás, de zárlathoz vezethetnek a kontár javítások vagy utólagos beszerelések, vagy éppen a rágcsálók által megrongált kábelek. Érdemes időnként felnyitni a motorháztetőt és ellenőrizni hogy látunk-e sérült kábelt, főleg akkor, ha az autónkon reggelente nyest nyomokat találunk.
A motor működésével kapcsolatos tüzek sokszor keletkeznek az üzemanyag-ellátó rendszer hibájából vagy sérüléséből, vagy a kenőanyagok szivárgásából. Ilyenkor a forró motorra, vagy kipufogóra cseppenő éghető anyag gyullad meg. Ezért soha ne hagyjuk figyelmen kívül, ha üzemanyag- vagy füst- szagot érzünk az autónkban! Álljunk meg és ellenőrizzük, honnan jön a szag. Közben ügyeljünk arra, hogy ne fogjuk meg a működés közben felforrósodott alkatrészeket.
Az utastérben való dohányzás, vagy a menetszél által visszafújt kidobott csikk éppúgy tüzet okozhat mint napos időben a szélvédő mögött felejtett öngyújtó, vagy szemüveg, aminek a lencséje nagyítóként gyűjti össze a napsugarakat. A hajtógázzal működő autóápoló- és kozmetikai szereket (jégoldó, szilikon spray, hajlakk …) is tanácsos a nyári melegben kivenni a kocsiból.
A tervezési és konstrukciós hibák, vagy a szakszerűtlen tuningolás miatt túlhevült motor- és katalizátor is okozhatnak tüzet. Emellett kigyulladhat az autó egy karambol után, és ritkán ugyan, de szándékos gyújtogatást miatt is.
Hol keletkezik a tűz?
Előfordulhat akár a motor-, akár az utas- térben, álló és mozgó járműnél is. A kocsink – ahogy az fent leírtuk - tele van gyúlékony és éghető anyagokkal.
Hogyan vehetjük észre?
Ha égett szagot érzünk, ha – a műszerfal réseiből, a szellőző rendszerből, vagy a motorháztető alól – szivárog a füst, az mindenképp tűzre utal. Ha az autónk már lángokban áll, szinte lehetetlen eloltani, mivel az égés rendkívül intenzív az említett anyagoknak és a szabad levegőnek köszönhetően.
Mit tegyünk ilyenkor?
Húzódjunk ki az út szélére, állítsuk le a motort, vegyük ki a kulcsot és miután hátranéztünk a visszapillantó tükörben, amint lehet, SZÁLLJUNK KI az autóból! Ha van még valaki a kocsiban, segítsük ki őt is. Menjünk távolabb a járműtől és hívjuk a tűzoltókat vagy kérjünk meg erre valakit, például egy általunk leintett másik autóst.
A bejelentő mondja el, hogy hol van a tűz, mi ég, mi történt, ki és mi van veszélyben, majd adja meg a nevét és a telefonszámát is.
Jó tudni! A teherautók és buszok kötelező tartozéka a tűzoltó készülék. A vezető köteles azt odaadni nekünk, mivel ha nem tenné meg, jogilag „segítségnyújtás elmulasztása” miatt vonható felelősségre. Az ilyenkor felhasznált eszköz töltését a segítő saját kötelező biztosítója megtéríti neki.
Ha tudjuk, hogyan kell használni a palackot, akkor hozzuk azt oltásra képes állapotba (a biztosítót távolítsuk el), majd a következők figyelembe vételével kezdjünk csak neki az oltásnak:
A motorháztető felnyitásával összeégethetjük magunkat, mivel az addigra már általában átforrósodik. Ne nyissuk fel hirtelen teljesen a motorháztetőt, mert így a tűz friss levegőt kaphat és jóval hevesebben ég majd, vagy akár be is robbanhat. Tartsuk vissza a lélegzetünket, mivel egy-két légvétel alatt is rengeteget beszívhatunk a hirtelen kiáramló mérgező gázból.
Tehát először résnyire nyissuk ki a motorháztetőt, használjunk kesztyűt és a készüléket szakaszosan működtessük!
Hogyan előzhetjük meg az autótüzet?
- Az autónk rendszeres és szakszerű karbantartása megelőzheti a természetes elhasználódásból eredő kockázatokat
- Ha elektromos kütyüket (médiaeszközt, riasztót, kiegészítő lámpákat, …) szereltetünk be utólag az autónkba, ezzel csak az autónk típusát jól ismerő szakműhelyt bízzuk meg. Ugyanígy járjunk el akkor is, ha a teljesítményt növelő tuning eszközt szereltetünk be.
- Ne dohányozzunk az autóban!
- Ne hagyjunk gyúlékony anyagot a tűző napon az utastérben! Ha mindenképp ilyet szállítunk, azt úgy rögzítsük a csomagtartóban, hogy ne szivároghasson vagy folyhasson ki.
- Ha az üzemanyag szagát érezzük, feltétlen keressük meg az okát.
Ne feledjük: a tűzoltóknak az eloltott tüzeket is jelenteni kell!
Van személyes tapasztalata, véleménye? Ossza meg velünk! Szívesen fogadjuk hozzászólását!
Ha tetszett bejegyzésünk, LIKE-olja facebook oldalunkat, hogy a jövőben is eljussanak Önhöz az írásaink!
Ne Feledje …elveszett, ellopták, eltűnt? Keressük együtt és találja meg velünk! www.ckr.hu