MIT KELL TUDNUNK A KAMERÁS MEGFIGYELŐ RENDSZEREKRŐL?
Az utóbbi években gombamód elszaporodtak a megfigyelő kamerák, ezért is foglalkoztat sokunkat a gondolat, hogy beszerezzünk maguknak belőlük. Ebben szeretnénk segítséget nyújtani.
Hová érdemes kamerát felszerelni?
Üzletünk, házunk, lakásunk, telephelyünk esetében törekednünk kell arra, hogy a bejáratokat-kijáratokat lehetőleg közeli képet adó kamerával figyeljük. Ajánlott, hogy az ezeken a pontokon áthaladók arca a képtartalom 15-20 százalékát kitöltse. Mikor az arcot már rögzítettük, onnantól elegendő széles látószögű kamerákkal figyelni a mozgását. Sokan esnek abba a hibába, hogy sok kamerát helyeznek el, de közeli képen sehol sem látjuk a megfigyelt személyek arcát. A tettenérés bizonyíték nélkül sajnos keveset ér.
Hány darabra lehet szükségünk?
A rendszerek kialakításakor a fő kérdés általában a kamerák száma. Ennek meghatározásához döntsük el, hogy mi az, amit részletesen és mi az amit kevésbé részletesen szeretnénk látni. Például egy stadion is bekamerázható egy 90-fokos látószögű csőkamera segítségével, de semmilyen részlet nem vehető ki a képből, így hasznos információhoz sem juthatunk. Egy üzemcsarnok esetében például nem mindegy, hogy a dolgozók mozgását és munkavégzését kívánjuk nyomon követni vagy arra vagyunk kíváncsiak, hogy az adott gépen pontosan ki és milyen minőségű terméket készít. Az utóbbi esetnél természetesen több kamerára lesz szükségünk.
Milyen kamerákat válasszunk?
A manapság leginkább terjedő IP alapú webkameráknál az Internet segítségével távolról is megfigyelhetjük, hogy mi történik a házunk körül. Magában a kamerában van a videoszerver, így az adatok a neten keresztül jutnak el egy távoli központhoz. Ha csak pár kamerára van szükségünk, akkor nyugodtan válasszuk ezt a megoldást mivel költséghatékonyabb, mint a nagyobb vezetékes rendszerek.
A korábban használt analóg kamerákat már szinte mindenhol felváltják a jóval fejlettebb digitálisakkal a fekete fehéreket pedig a színesekkel. Az infravetővel kiegészített un. day/night (nappali/éjszakai) kamerák a legjobban elterjedtek. Ezek rossz fényviszonyok mellett is értékelhető képet adnak.
Milyen képátvitel a biztonságos?
Tökéletes biztonsági rendszer nem létezik, de törekedni kell rá. A vezeték nélküli rádiós, webes, mikrohullámú vagy egyéb éterben történő adatátvitel működési biztonsága nem százszázalékos, hiszen mint minden ilyen elven működő rendszer, szándékosan, de valamilyen véletlenül fellépő okból is zavarható.
Biztonsági rendszer esetében, a minél alacsonyabb működési kockázatra kell törekedni, így az ilyeneket akkor célszerű használni, ha más megoldás nincs vagy túlzottan költséges a vezetékezés miatt. Természetesen léteznek professzionális, megbízható eszközök is melyekkel rálátás esetén akár 20-30 km távolság is áthidalható és az adatok a számítógép alapú rendszerekhez eljuttathatóak.
Hogyan érhetjük el távolról, akár másik földrészről is megfigyelőrendszerünket?
Web alapú rendszerek esetében egyszerűen egy Internetböngésző elindításával meg kell adni a megfelelő címet, majd az azonosítás után bepillanthatunk házunkba, irodánkba, telephelyünkre vagy éppen a mélygarázsban parkoló autónkra is ránézhetünk. A pillanatnyi, valós idejű „élőképen” kívül a tárolt felvételeket is visszanézhetjük.
Hova nem szabad kamerát telepíteni?
A személyiségi jogok védelmében üzletünkben, irodánkban, üzemünkben a szociális helyiségekbe, öltözőbe, zuhanyzóba, nem tehetünk továbbá olyan helyekre sem ahol azzal megsérthetjük más személyhez fűződő jogait. Az adatvédelmi törvény ezzel részletesebben foglalkozik. http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1100112.TV
Kiktől, hogyan vásároljunk kamerás megfigyelő-rendszert?
FIGYELJÜNK ODA! Műszaki üzletek, barkácsáruházak gyakran kínálnak olcsó, akciós kompakt megfigyelő rendszereket, melyek akár szaktudás nélkül házilag is felszerelhetőek. Ezek élettartama nem hosszútávra tervezett és gyakran működésük sem üzembiztos. Áruk csak 20-30 százalékkal alacsonyabb, mint a biztonságtechnikai cégek által forgalmazott profi eszközöké, de használati értékük jóval kisebb.
A kamerás megfigyelőrendszer kivált egy riasztórendszert?
Semmiképp sem, de remekül kiegészíti azt. A legegyszerűbb rendszer is alkalmas arra, hogy beállítástól függően riasszon akkor, ha valamelyik kamerája valamilyen változást észlel a rögzített képben. Viszont arra nem képes, hogy a változások között különbséget tudjon tenni, hogy megkülönböztesse az ablakon bemászó betörőt az utcáról bevilágító autóreflektortól. Alkalmasak arra, hogy egy beléptető kapunál forgalmat számláljanak, vagy hogy riasszon, amikor egy üzlet polcán egy tárgyat, elmozdítanak, de ahhoz, hogy kiváltson egy riasztót, arra még nem .
Mitől válik a rögzített anyag bizonyítékká?
A számítógép alapú, rendszerek úgynevezett digitális vízjellel látják el a felvételt. Ez arra jó, hogy azonnal egyértelművé teszi egy felvételről, ha ahhoz hozzányúltak, vagy annak a folyamatosságát megszakították, ha azt szerkesztették. Az ezzel ellátott felvételek hitelesebbek lehetnek a rendőrség, vagy a bíróság részére.
Mire van jogunk üzlet, vagy mint háztulajdonosként?
Magánterületen belül csaknem bármit rögzíthetünk. A magánterület azonban nem azt jelenti, hogy a szobaablakból felvehetőek a járókelők az utcán. Egy üzletben, üzemben, ipari területen viszont a tulajdonosnak tájékoztatni kell a belépőket arról, hogy a területen megfigyelőrendszer működik és, hogy belépésükkel ezt tudomásul veszik,. A rendszer telepítése előtt ezt a kérdést mindenképp tisztázni kell!
Milyen pluszt kaphatunk megbízható biztonságtechnikai cégektől?
- Helyszíni garanciát
- Telepítői engedéllyel rendelkező szakértő szerelőket
- MABISZ minősítéssel rendelkező rendszereket
- Megfelelő alkatrészellátást
A beruházás előtt mindenképp győződjünk meg a rendszer képminőségéről, használhatóságáról! A legtöbb biztonságtechnikai cégnél lehetőségünk van kipróbálni személyesen a kínált rendszert. Ez nagyon fontos, hiszen azonos számú többkamerás rendszerek között óriási minőségbeli különbség lehet.
Az olcsó, de gyenge minőségű képet rögzítő rendszer nem sokat ér. Mindig gondoljunk arra, hogy a jó képminőség akkor lesz kifizetődő, amikor valami baj történik, mikor egy betörésnél vagy lopásnál egy személyről felismerhető képet kellene átadnunk a rendőrségnek, nem beszélve pl. egy rendszám leolvashatóságáról.
Rendszerünk akkor fog vizsgázni, amikor először kell értékelhető adatot kinyernünk belőle.
Van személyes tapasztalata, véleménye? Ossza meg velünk! Szívesen fogadjuk hozzászólását!
Ha tetszett bejegyzésünk, LIKE-olja facebook oldalunkat, hogy a jövőben is eljussanak Önhöz az írásaink!
Jusson eszébe …elveszett, ellopták, eltűnt? Keressük együtt és találja meg velünk! www.ckr.hu