EZT TANÍTJA A „MISKOLCI VISZKIS” A SOROK KÖZÖTT
Nagyon úgy tűnik, hogy 2015-ben új bajnokot avathatunk a parádés bankrablások nem hivatalos nemzeti versenysorozatában. A tavaly decemberben elfogott 37 éves Cs. Richárdnak ugyanis drámai mértékben tisztult az emlékezete, és az eddig a számlájára írt 24 eseten túl újabb 11 „erőszakos kéregetés” pikáns részleteit osztotta meg a hatóság kíváncsi képviselőivel. Ez így összesen már 35 nehézsúlyú, fegyveres bankrablás, ami figyelemreméltó teljesítménynövekedést jelent az eddigi országos csúcshoz képest. (A Viszkis a közelmúltig fennálló rekordja 30 igazolt esetet számlált.)
Jó, természetesen el kell ismernünk, hogy a Viszkis szabaduló-művészként sem volt éppen utolsó. Így összetettben könnyelműség lenne már most kikiáltani a trónfosztást. Ugyanakkor tény az is, hogy Cs. Richárd ellen a büntetőeljárás még csak a nyomozati szaknál tart, így bőven van lehetősége a szépítésre. Bár ha a sajtónak hinni lehet, a jelenlegi bajnokaspiráns nem, hogy szökni nem akar, de kifejezetten jól beilleszkedett új életterébe. Médiainformációk szerint olyan jól szórakozik új barátainak társaságában, hogy éppen egy térképes geocaching játék keretében tervezi újabb elkövetési helyszínek feltárását. És hogy mind teljesebb lehessen a nyomozói sikerélmény, lehetséges programpontként merült fel a Déli pályaudvar csomagmegőrzőjében tárolt és rejtjelezve írt napló tartalmának szerzői felolvasása is.
Az új „csillag” ragyogását csupán az árnyékolja be kissé, hogy a rablássorozatnak alapvetően nem a rendőrség széleskörű és bravúros nyomozása vetett véget, hanem egy frankón bepöccent középkorú hölgy, akit a sorozatrablónk nyugodt bankolásában háborgatott. A hölgy ugyanis nem kis vakmerőségről adva tanúbizonyságot, a rabló után eredt a miskolci bankfiókban és némi közelharc után letépte róla az álarcát. Így a férfi arcáról a biztonsági kamerák értékelhető képet készíthettek. A képek publikálását követően, a társadalmi öntudat működésének eredményeként nem egész egy hónappal később Cs. Richárd tartózkodási helye tartósan megváltozott. 2014.12.18-i elfogása után ugyanis valószínűleg kénytelen lesz jó ideig valamelyik BV intézet vendégszeretetét élvezni.
A rekordkísérlet 2009-ben vette kezdetét és eddig úgy tűnik, hogy legalább 35 pénzintézet „gazdagítja” a rabló mérlegét, a zsákmány pedig több tízmillió Ft-ra rúg. A végjáték dramaturgiája viszont kétségtelenül hagy némi kívánni valót maga után. Bár valami azt súgja, hogy az ügy tartogathat még érdekes részleteket. Az esetnek lehet azonban néhány, már most is tisztán látható, igen fontos és hasznos tanulsága, amit az abszurd körülmények ellenére is fontosnak tartok levonni.
- 100 %-ban tökéletes bűncselekmény nem létezik, a körülmények mindig fontos szerepet játszanak abban, hogy a tettes végül lelepleződik-e. Így statisztikailag minél többször követ el valaki egy bűncselekményt, annál valószínűbb, hogy egyszer lebukik. Tehát: remény mindig lehet!
- Sértettként még 5 év, vagy akár ennél is hosszabb idő után is lehet esélyünk arra – még ha nem is túl nagy -, hogy a sérelmünkre elkövetett bűncselekmény elkövetőjét azonosítják. (Más kérdés, hogy a kárunk megtérül-e.)
- A közösség ereje rendkívül hatékony erőforrás és sokkal nagyobb potenciál van benne, mint ahogy azt sokan gondolják. Így a fényképfelvétel közzététele után már csak idő kérdése volt az azonosítás és az elfogás. Ha szükségünk és lehetőségünk van rá, hasonló esetekben használjuk fel tehát a közösség erejét!
- A középkorú nőket ne zavarjuk bankolás közben!