MIT TEGYEN, ha gazdátlan kutyát talált?
Ezek azok a kérdések, amik elsőkként felmerülnek bennünk, amikor egy gazdátlan kutyát találunk. Az alábbiak ebben nyújthatnak segítséget:
Az alábbiak ebben nyújthatnak segítséget:
1.) Kérdezzünk körbe a környéken, hogy ismerős-e valakinek a kutya! Könnyen meglehet, hogy valakihez tartozik, csak nyitva maradt a kapu és önállóan útnak indult. Esetleg valaki látta, hogy kitették a kutyát, vagy be tud számolni arról, hogy már napok/hetek óra ott kóborol a környéken.
Érdemes lehet központi helyeken is kérdezősködnünk, pl.: boltban, postán, kocsmában, ahol sok ember megfordul, illetve a postásnál is rákérdezhetünk, mivel Ő ismeri a környéket és a környékbeli kutyákat is.
2.) Lehetőség szerint vigyük el az állatorvoshoz, hogy chipet kereshessen benne. (Mivel 2013. január 1-je óta KÖTELEZŐ a 4 hónaposnál idősebb kutyák chippelése, van némi esély rá, hogy a kutyában megtalálható a chip és az regisztrálva is van.) Ezzel talán rövidre is zárható a keresés.
3.) A kutyát helyezzük biztonságba! (Esetleg vigyük haza.) Mindenképpen értesítsük a gyepmestert és a környékbeli menhelyeket! Adjunk pontos leírást a talált állatról: ivar, méret, kinézet, szín, tippelt kor, jellegzetes ismertető jelek (pl.: nyakörv, heg, seb, felemás szemszín, stb...). Erre azért van szükség, mert sokan jelentik be a gyepmesternél vagy a menhelyen, hogy eltűnt a kutyájuk, ilyenkor ők is bediktálják a kutya fentebb leírt adatait. Könnyen lehet, hogy már itt sikerrel zárul a történet.
Ha nem tudjuk magunkkal vinni a kutyát, mérlegeljünk. Van-e olyan állapotban, hogy a menhelyen nem betegszik meg az esetleges védőoltás nélkül?
A menhelyen a 2 hetes karantén időn belül NEM adható be semmilyen védőoltás. Tehát mielőtt beadnánk a menhelyre az állatot, előbb mérlegeljük, illetve hívjuk fel őket is egyeztetés céljából!
4.) Érdemes az önkormányzatnál is keresni, mert van, ahol a tulaj oda jelenti be, ha eltűnt a kutyája. Az önkormányzaton keresztül a vadőrrel/mezőőrrel/vadásszal is érdemes felvenni a kapcsolatot, mert esetleg nekik is szólhattak az eltűnt kutya miatt!
5.) Tegyünk ki plakátot a saját lakhelyünkön és a környéken is a kutya képével, rövid leírással és elérhetőséggel, ahol jelentkezhet a gazda. Továbbá figyeljünk más kiragasztott plakátokat is, mert lehet, hogy a kétségbeesett tulajdonos maga is plakáton keresteti az állatot. Fontos, hogy minél több ember tudjon a környékünkön arról, hogy találtunk egy kutyát, valamint az eb aktuális tartózkodási helyéről, így ha a gazdája keresi, akkor az információk elvezessék hozzánk!
6.) Az Interneten is keressük a kutyát! Közösségi oldalakon, a Civil Körözési Rendszeren képpel a lehető legtöbb adattal, hogy megtalálhassa a gazdája, vagy ha olyan valaki látja meg, aki ismeri, az jelezni tudja neki!
Vegyük figyelembe, hogy idősebb, szegényebb vagy hátrányos helyzetben levő embereknek nincs Internetük, így ők ezen a módon nem tudnak információt cserélni és nem biztos, hogy megtalálják a kutyát!
Fontos!
A talált kutyák esetében, a törvény szerint a talált tárgyakra vonatkozó szabályok szerint kell eljárni. A megtalálónak egy évig a lehetőségeihez mérten törekednie kell a gazda megtalálására.
Egy éven belül, ha a gazdája találkozik a kutyával és papírokkal igazolni tudja, hogy az Ő tulajdona, akkor az új gazdának (örökbefogadónak ) törvényi KÖTELESSÉGE visszaadni az állatot!
Ez alól kivételt képez, ha a talált kutya bekerül az önkormányzat ebrendészeti telepére, mert ha ott nem jelentkezik érte a gazdája 2 héten belül, akkor a kutya az önkormányzat tulajdona lesz.
Ezután örökbe adhatja és ha a tulajdonos vissza is megy egy éven belül az eredeti papírokkal, az új tulajdonos már NEM KÖTELES a kutyát visszaadni.
Bogáncs Zalaegerszegi Állatvédő Egyesület és Állatmenhely cikke alapján

Ha tetszett bejegyzésünk, LIKE-olja facebook oldalunkat, hogy a jövőben is eljussanak Önhöz az írásaink!
Ne Feledje …elveszett, ellopták, eltűnt? Keressük együtt és találja meg velünk! www.ckr.hu