FIGYELEM ADATHALÁSZAT!
FIGYELEM ADATHALÁSZAT!
Ne adja meg adatait, ha ilyen e-mailt kap! Magukat „Upcmail Email Adminisztrátornak” kiadó adathalászok e-mailben kérik a UPC felhasználókat bizalmas adataik megadására.

Úgy tudjuk a napokban többen kaptak egy furcsa tartalmú e-mailt, aminek feladója egy bizonyos „Upc AdminisztrĂĄtor” volt. A gyanútlan és jóhiszemű UPC felhasználóknak ez valószínűleg még fel sem tűnik. Nem ismerhetjük ugyanis az UPC összes szolgálati e-mailcímét. Annál gyanúsabb lehetett már a levél tartalma. A szöveg erősen tört magyarsággal íródott, ráadásul több angol szót is találhatunk benne elszórva. Aki használt már valamilyen fordítóprogramot annak azonnal üvölt róla, hogy az e-mailt valamilyen fordítóprogrammal fordíthatták le angolról magyar nyelvre.
Nem is beszélve arról, hogy az UPC, illetve a hasonló szolgáltatók sosem kérik ügyfeleiket arra, hogy e-mailben küldjenek meg bizalmas felhasználói adatokat, mint pl.: felhasználónév, jelszó, vagy alternatív e-mailcím.
A következő meglepetés akkor érhet minket ha az e-mail feladójaként megjelenő „Upc AdminisztrĂĄtor” név mögé nézünk. Úgy tudjuk, hogy ezek a levelek különböző e-mailcímekről érkeznek. Az általunk szemügyre vett példányokban két közös vonás volt felfedezhető már első ránézésre is. Az egyik, hogy a címzettek számára mindenhol a „Upc AdminisztrĂĄtor” név jelenik meg küldőként. A másik pedig, hogy az összes ilyen e-mailcím a „Charter.net” szolgáltatóhoz kötődött. Itt ugyanis láthatjuk, hogy a levelet valójában a woodlind@charter.net e-mailcímről kaptuk, melynek nyilván nem sok köze lehet a UPC Magyarország Telekommunikációs Kft-hez. Ha rákeresünk erre a konkrét e-mailcímre az interneten akkor azt találhatjuk, hogy angol nyelvű, környezettel és álatokkal foglalkozó oldalakon tűnik fel, melyek vélhetően nem kötődnek a UPC-hez.
A kirakós elemeit így összerakva már tiszta lehet a kép. Szinte biztos, hogy egy adathalászok által küldött e-maillel van dolgunk. Az adathalászok egyik elterjedt módszere ugyanis, hogy hasonló tartalmú e-mailekkel megtévesztik áldozataikat és bizalmas felhasználói adatokat (felhasználónév, jelszó, stb.) csalnak ki belőlük. Ezen keresztül azután behatolnak a sértettek privát szférájába. Bizalmas személyes adatokhoz férhetnek hozzá, néha akár olyan banki adatokhoz is, mellyel pénzt emelhetnek le bankszámlánkról. Sajnos azonban sokan nem hallottak még az adathalászatról, illetve ilyen jellegű tapasztalatok híján jóhiszeműen bedőlhetnek a hasonló aljas trükköknek.
Az adathalászat tényét erősíti meg egyébként a UPC Magyarország hivatalos Facebook oldalán olvasható közlemény is, melyben egy felhasználó konkrétan rákérdez, az általunk is említett levél eredetére. A UPC Magyarország pedig az alábbi választ adja:
„Köszönjük jelzésed! Ez egy adathalász spam levél. Nem cégünk küldte. Kérjük, ne add meg az adataid az e-mailben adott hivatkozásokon sem más hasonló üzenetben küldött linkeken, felületeken.”
Ha tehát ilyen levelet kapunk ne válaszoljunk rá és semmiképpen ne küldjük vissza válaszul adatainkat! Esetleg megtehetjük, hogy tájékoztatjuk róla az UPC Magyarországot, hogy ők értesíthessék ügyfeleiket a rájuk leselkedő veszélyről! Ezzel mi is segíthetünk más gyanútlan felhasználóknak a károk elkerülésében. Ha mégis válaszoltunk volna a levélre akkor célszerű az összes internetes felhasználói fiókunkon jelszót cserélni és ellenőrizni a bankszámlánkat. Amennyiben nem tudjuk eldönteni, hogy felnyitották-e internes fiókjainkat bátran forduljunk egy hozzáértő informatikai szakemberhez és kérjük segítségét! Jobb a bajt megelőzni, mint utólag futni a pénzünk után.