MIT TEGYEN PÁNIKHELYZETBEN!
Ha már éreztünk ilyet, akkor tudjuk, hogy mivel járhat: szapora, kapkodó légzéssel, megemelkedett szívveréssel, izzadással, remegéssel. Így ha a szokásosnál nagyobb negatív stressz ér minket, pánikba eshetünk, amitől leblokkolhatunk, döntés- és cselekvőképtelenné válhatunk. Ezért célszerű ezt a helyzeteket minél hamarabb megszüntetni.
Segíthet ebben, ha értjük, tulajdonképpen mi történik ilyenkor velünk?
Az alábbi reakciók teljesen természetesek ebben az esetben:
Szapora légzés, magas pulzusszám:
Fizikailag úgy érezzük magunkat, mint egy edzés alatt, bár nem végzünk fokozott fizikai mozgást, a szervezetünk mégis éppen úgy viselkedik, mintha azt tennénk.
Ez a szervezet válasza a veszélyhelyzetre, hogy segítsen összpontosítani az erejét a bajban. Izmainknak be kell melegedniük, hogy készen álljanak a menekülésre, vagy a védekezésre.
Izzadó tenyér:
Az egyedfejlődés során kialakult reakció. Ha nedves a tenyerünk, akkor jobban tapad bármihez, amit megfogunk. Legyen az egy tárgy vagy fegyver, amit megragadunk, vagy bármi, amit meg kell fognunk vagy amire fel kell kapaszkodnunk a meneküléshez vagy az elrejtőzéshez.
Hányinger vagy székelési inger:
A fiziológiai okokon kívül ezek az ingerek is az evolúció során kialakult reakciók. Ha a támadó undorítónak találja a zsákmányát, akkor könnyen alábbhagy benne a vadászösztön és a harci kedv. Ennek magyarázata az egyedfejlődés során az, hogy a ragadozók egy ürülékeiben úszó prédát kevésbé találtak vonzónak.
Pánikban a hasfala meg van feszülve és vélhetően be is van húzva. Zihálva és kapkodva, szaporán veszi a levegőt. Olyan a tenyere mintha épp kezet mosna.
Mit tegyen, hogy megszüntesse a pánikot és visszanyerje a cselekvőképességét?
Szervezetünk fizikai és mentális állapota kölcsönhatásban van és oda-vissza hatnak egymásra, ezért ha a fizikai állapotában pozitív irányú változásokat hoz létre, az visszahat a pszichéjére is.
Tehát, ha a szervezete a nyugodt állapotának fizikai tüneteit produkálja, azzal egy időben, nem tud mentálisan „pánikolni” is.
Állítsa vissza normál légzését .
„ ne lihegjen hanem sóhajtson „
- Vegyen mély levegőt és tartsa vissza
Amikor szaporán lélegzünk, nem feltétlenül történik meg a megfelelő gázcsere és úgy érezhetjük, hogy „nem kapunk levegőt”.
Vegyen egy mély lélegzetet, tartsa vissza tíz másodpercig, majd fújja ki. Ezt ismételje meg párszor.
Erre azért van szükség, mert ha továbbra is kapkodva és felszínesen venné a levegőt, akkor un. hiperventilláció következhet be, ami szédüléssel, légszomjjal , heves szívdobogással, gyengeséggel majd kábultsággal járhat.
- Normalizálja légzését
Mialatt hétig számol az orrán keresztül szívja be a levegőt mélyre egészen tüdeje aljáig úgy hogy közben a hasát kinyomja. Ezután a száján keresztül lélegezzen ki 11 számolás alatt .
Csillapítsa izzadását, törölje meg a tenyerét
Törölje a ruhájába tenyerét, majd lehetőség szerint húzza végig valami száraz semleges anyag felületén, lehet ez akár a fal vagy az aszfalt is. Kifújhatja a lélegzetét az összetett tenyerei közé is. Vegye le a felesleges ruhadarabjait, hogy minél előbb lehűljön. Menjen ki a szabadba, vagy a friss levegőre,kapcsolja be a klímát, vagy egy ventillátort.
Próbáljon másra figyelni
Ha éppen olyan helyzetben van, hogy nem szükséges azonnal cselekedni, vészhelyzetet elhárítani a következőt teheti. Irányítsa tekintetét semleges irányba. Tudatosan kezdjen el másra gondolni. Olyan dologra ami rákényszeríti az elméjét a teljes koncentrációra. Próbálkozhat azzal, hogy pl. 85–től hármas ugrásokkal visszafelé számol. (82,79,76…)
Ha tetszett bejegyzésünk, LIKE-olja facebook oldalunkat, hogy a jövőben is eljussanak Önhöz az írásaink!
Ne Feledje …elveszett, ellopták, eltűnt? Keressük együtt és találja meg velünk! www.ckr.hu