Tudod, hogy a veszettségnek milyen tünetei vannak?
A veszettség (rabies, lyssa) egy vírus okozta fertõzõ betegség, ami agy és gerincvelõgyulladást okoz kutyáknál, emlős állatoknál. (Többnyire nyállal terjed, harapással, karmolással adhatja át egy fertőzött állat)
A veszettségnél három szakaszt különböztethetünk meg:
Az elsõ, nagyjából 1/2-3 napig tartó idõszakban megváltozik az állat viselkedése, de néha csak annyira, hogy még a gazdájának is alig tûnik fel. Az élénk, játékos, örökmozgó kutya csendesebb, kedvetlenebb lesz, a kiegyensúlyozott, nyugodt kutya pedig nyugtalanabb, ingerlékenyebb, idegen személy vagy állat közelében támadóbb lehet. A megszokott táplálékát visszautasítja, emészthetetlen, sõt undorkeltõ anyagokat viszont mohón felfal
A második, nagyjából 1-2 napig tartó szakaszban növekszik a reflexingerlékenység, az állat sokkal nyugtalanabb, idegesebb, ez az idegesség a dühöngésig fokozódik. A kutya széttépi az útjába kerülõ tárgyakat, támad, ha láncon vagy pórázon van, Felismerhetõk a „tudatzavar” jelei.
A harmadik szakaszra már a teljes tompultság és a bénulások fokozódása a jellemzõ. A száj nyitott, az állkapocs lóg, a bénult nyelv elõreesik, majd a bénulások átterjednek a törzs és a végtagok izmaira is, végül az állat teljes mozdulatlanságra ítélve a betegség 5-8., ritkábban a 12-15. napján lesoványodva, a lélegzõ-izmok bénulása miatt elpusztul.
A lakásban tartott, megfelelő nevelésben részesült kutyáknál a második, „dühöngõ” szakasz gyakran kimarad, a tompult, kedvetlen állatokon csakhamar a bénulásos tünetek jelentkeznek és a betegség 4-5. napján elpusztulnak. Ezt hívjuk „csendes veszettségnek”.
Ha a fent leírtak bármelyik tüneteggyüttesét észleljük házikedvencünkön, akkor azonnal vigyük állatorvoshoz!