Tudod, hogy nyugodhatsz meg gyorsan, ha bepánikoltál?
Szervezetünk fizikai és mentális állapota kölcsönhatásban van és oda-vissza hatnak egymásra, ezért ha a fizikai állapotában pozitív irányú változásokat hozunk létre, az visszahat a pszichére is.
Tehát, ha a szervezeted a nyugodt állapot fizikai tüneteit produkálja, azzal egy időben, nem tud mentálisan „pánikolni” is.
Állítsd vissza normál légzését. „ ne lihegj, hanem sóhajts „
Amikor szaporán lélegzel, nem feltétlenül történik meg a megfelelő gázcsere és úgy érezheted, hogy „nem kapsz levegőt”. Vegyél egy mély lélegzetet, tartsd vissza kb tíz másodpercig, majd fújd ki. Ezt ismételd meg párszor. Erre azért van szükség, mert ha továbbra is kapkodva és felszínesen vennéd a levegőt, akkor un. hiperventilláció következhet be, ami szédüléssel, légszomjjal, heves szívdobogással, gyengeséggel akár kábultsággal járhat.
Ha ez még nem segített akkor mialatt 10-ig számolsz az orrodon keresztül szívd mélyen be a levegőt, majd a szádon keresztül lélegezd ki kb 15 ig elszámolva.
Ha a légzésed már rendbejött, próbálj másra figyelni.
Ha olyan helyzetben vagy, hogy nem szükséges azonnal cselekedned, vészhelyzetet elhárítanod, a következőt teheted. Irányítsd a tekinteted semleges irányba. Tudatosan kezdj el másra gondolni. Olyan dologra ami rákényszeríti az elmédet a teljes koncentrációra. Próbálkozhatsz azzal, hogy pl. 85–től hármas ugrásokkal visszafelé számolsz. (82,79,76…), vagy a következő napi teendőidet elkezded magadban felsorolni. Az a lényeg, hogy a pánikot kiváltó eseménytől teljesen független dologra koncentrálj.