Tudod, hogy mit kell tenned, ha tűz üt ki a lakásodban?
Az örök kérdés ilyenkor: „Kezdjek el oltani, vagy hívjam a tűzoltókat?”
Mérlegeljünk! Csak akkor kezdjük el a segélykérés előtt oltani a tüzet, ha biztosak vagyunk abban, hogy teljesen el tudjuk oltani a tüzet! Kisebb tüzet, pl, ha a serpenyőben kigyullad az olaj, természetesen a megfelelő módszerrel, gond nélkül el tudjuk mi magunk is oltani. Akkor van nagyobb gond, ha már a függönyök, bútorok is lángra kaptak.
Ilyenkor, ha egyedül vagyunk és mégis belekezdünk a tűz eloltásába, akkor lehet, hogy ha más esetleg hívja is a tűzoltókat (és nekünk nem sikerül a tüzet eloltanunk), akkor már későn érkezik a segítség. Emellett, ha éppen senki nem tudja, hogy ott vagyunk a tűz közelében és rosszabbra fordulnak a dolgok, senki nem fog minket a tűzből kimenteni.
Tűz esetén arra gondolhatunk, hogy ha először telefonálunk, akkor megeshet, hogy mire mindent elmondunk a tűzoltónak, addigra már esélyünk sem marad, hogy mi magunk eloltsuk a tüzet. Azt viszont nem szabad elfelejtenünk, hogy az életünknél és a testi épségünknél semmi nem lehet fontosabb!
Útmutatóul jegyezzük meg, csakis akkor kezdjünk bele az oltásba:
- ha nincsenek mások a házban, akiket előbb ki kell mentenünk
- ha a tűz nem terjedt túl messzire az eredetétől
- ha biztonsággal tudjuk használni a tűzoltó berendezéseket, vagy eszközöket
- ha tudjuk, hogy az adott típusú tüzet mivel lehet oltani (végzetes lehet például, ha égő olajat, vagy elektromos berendezést vízzel kezdünk oltani!)