Tudtad, hogy a koalák ujjlenyomata szinte megyegyezik az emberével?
Az Adelaide egyetem kutatói jöttek arra rá, hogy az Ausztráliában őshonos erszényeseknek, azaz a koaláknak az emberével szinte tökéletesen megegyező ujjlenyomataik vannak. Eddig csak a csimpánzoknál és a gorilláknál fedezték fel a kutatók, hogy teljesen egyedi ujjlenyomataik vannak. A nagy különbség azonban az, hogy a koalák nem az ember közeli rokonai, a legközelebbi közös ősünk 70 millió évvel ezelőtt élt.
Hogy miért alakult ki az ujjlenyomat a különböző állatfajoknál? Milyen evolúciós előnye van ennek a jelenségnek? Ezt pontosan még nem tudjuk, de a kutatók népszerű vitatémái közé tartozik kérdés.
Az egyik ilyen elmélet szerint az ujjak végén a mikrobarázdák segítenek a stabilabb markolásban, kapaszkodásban. A koaláknál, akik az élelmüket fára mászva szerzik meg, ez meg is állja a helyét. Az érem másik oldala viszont, hogy a koala közeli rokonainál, a kenguruknál és a vombatoknál nem alakult ki ujjlenyomat, arra mutat, hogy evolúciós mércével számolva ez egy aránylag friss fejlődési irány.